سرخط خبرها
خانه / مقالات / حفر چاه فاضلاب

حفر چاه فاضلاب

گام اولی که جهت حفر چاه فاضلاب در ساختمان باید در نظر گرفت
3 حفر چاه فاضلاب
تخلیه چاه تهران

لوله بازکنی,لوله بازکنی تهران,لوله بازکنی در تهران,لوله بازکنی شمال تهران,تخلیه چاه تهران

معین سازی جای مناسب آن است. این روزها زیاد از ساختمان ها درست بعد از خراب کردن ساختمان کلنگی قدیمی در جای آن تولید و ساخته می شود. طبیعی است که ساختمان های قدیمی چاه فاضلاب داشته باشد و حفر چاه باشد در وضعیتی باشد که در میله و انبار با چاه قدیمی تلاقی نکند. در صورت معین نکردن صحیح یا نبود اطلاعات درست در خصوص محل چاه قدیمی، ممکن است برای مقتنی خطرات عمده ای به دنبال داشته باشد. عمق چاه در هر منطقه ای بر اساس تست های تست گاه مکانیک خاک تعیین می شود. وزن هر ساختمان با توجه به نوع جنس خاک منطقه ی محل قرار گیری آن تا عمق معین ی از زمین اثرگذار است. از آن عمق به بعد، اثر وزن ساختمان ـ حاوی بار مرده و بار زنده ـ صفر می‌شود

مرمت چاه

در با کیفیت ترین شرایط شما می بایست با شرکـت ی همکاری بکنید که در زمینه مرمت چاه مهارت لازم رو داشته باشه..

این عمق در آزمایش گاه مکانیک خاک تعیین می‌شود و بسته به نوع جنس خاک هر منطقه مفرق است؛ یعنی احتمال دارد جهت یک منطقه ۱۵ متر جهت ناحیه ی دیگر ۲۰ متر باشد. رابطه دادن این عدد به ماجرای حفر چاه فاضلاب این است که عمق چاه بایستی بیشتر از عدد معین شده از طرف تست گاه باشد به مفهوم محل حفر انبار چاه، حتمـا باید پایین‌تر از عمقی باشد که تاثیر وزن ساختمان خنثی می‌شود.

اگر این چنین نباشد، احتمـا ل ریزش انبار چاه بر اثر وزن ساختمان وجود دارد و چنین ریزشی نیز می تواند خطرات بسياري را به همراه داشته باشد. معنای این اصل این است که برای مثال اگر عمق اثرگذاری وزن ساختمان بوسیله آزمایش گاه ۲۰ متر تعیین شده باشد، ولی مالک ساختمان یک چاه ۱۵ متری حفر نماید ، ابه احتمال زیاد ل ریزش چاه بر اثر وزن ساختمان وجود دارد و نشست ساختمان تازه کمترین خطری است که ساکنین وبقیه افراد می توانند با آن روبرو باشند.

یکی از جنبه های با اهمیت در صنعت ساختمان، سیـستم دفع فاضلاب بوده که به دو صورت سیـستم فاضلاب شهری سیـستم چاه اجرا می شود. اما می بایست اظهار تاسف کرد که به علت ضعف نقصان سیسـتم فاضلاب شهری در تهران و اکثر شهرهای کشور ایران، ازروش چاه استفاده می گردد که اما بایستی گفت که مضرات زیست محیطی و سلامت آن را در نظر گرفت که بر کسی هم پوشیده نمی بایست باشد.

گزینش نوع دفع و چاه بستگی به جنس خاک و نوع زمین سطح آب زیر زمینی منطقه ی مورد نظر داشته در مناطقی که خاک آن به میزان کافی شن ماسه یا خرده سنگ داشته باشد از چاه جذبی در مناطقی که خاک آن حاوی رس زیاد یا ویژگی باتلاقی بوده یا سطح آب زیر زمینی بالا باشد (در صورت عدم وجود سیستم فاضلاب شهری) از چاه (مخزن) سپتیک استفاده میگردد.

انواه چاه در زیر توضیح داده می شوند :

الف- چاه جذبی

چاه جذبی از سه بخش زیر تشکیل شده است

لوازم تخلیه چاه

.

۱– گلدونی

به دهانه چاه که شکل گلدون مانندی دارد (مخروطی یا قیفی) گلدونی می گویند و در واقع گلدونی محل جمع آوری فاضلاب و مکان استقرار انتهای لوله های فاضلاب است عملکرد آن هدایت فاضلاب به چاه است.

۲– میله

گلوه به قطر ۸۰ تا ۱۰۰ سانتیمتر که تا سطح لایه نفوذ پذیر خاک عمق داشته را میله گویند. اما خوب است جهت كم شدن اثرات بد حفر چاه بر سازه ساختمان، همـواره حداقل عمر میله را ۶ متر در نظر گرفت.

۳– انباره

مخزن گنبدی شکل چاه که در لایه نفوذ پذیر خاک حفر میگردد را انباره گویند کاری که می نماید جمع آوری فضولات جداسازی آب از فاضلاب توسط نشت در لایه های نفوذ پذیر خاک است .

همين طور باید اشاره کرد که به احتمال زیاد می بایست آب باران سطحی از چاه فاضلاب آدم ی جدا بوده بهتر است تا جایی که می شود امکان آن وجود دارد چاه مربوط به آب باران از چاه فاضلاب آدم ی دور باشد.

محاسبه اندازه انباره چاه جذبی

اندازه انباره چاه جذبی بستگی به میزان نفوذ پذیری خاک محیط، عمر طراحی چاه، تعداد حمام سرویس بهداشتی در ساختمان تعداد نفرات ساکن در ساختمان دارد. (سهم تولید فاضلاب توسط میهمان ها در ضرایب مربوطه دیده شده است). جهت یک ساختمان با عمر طراحی چاه حداقل ۱۵ سال و جمعا ۳ سرویس بهداشتی در هر آبخش مان به ازای هر نفر ساکن ۸/۲ متر مکعب انباره مورد نیاز است.یعنی برای ۵ واحد بزرگ ۳۰ نفر ساکن در ساختمان بر اساس محاسبات اندازه انباره چاه۸۴ متر مکعب جهت حداقل ۱۵ سال کافی است و برای عمر چاه حداقل ۱۵ سال روی هم با بیش از ۳ سرویس در هر آبخش مان به ازای هر نفر ۳/۳ متر مکعب انباره کافی است . به مفهوم جهت مثال فوق در این شرایط اندازه انباره ۹۹ متر مکعب مکفی است. اما این نکته را باید یادآور شد که این محاسبه چاه آب باران را در بر نمی گیرد.

چیزی که ارزش دارد باید مورد توجه قرار گیرد این است که بر اساس این محاسبه سطح نفوذ پذیری انباره ۲/۰ مساوی میزان عددی اندازه اناره در مقیاس متر مربع بایستی باشد. یعنی انباره ۸۴ متر مکعبی می بایست حداقل ۸/۱۶ متر مربع سطح نفوذ از کف داشته باشد.

ب- چاه سپتیک

این چاه از مصالح نفوذ ناپذیر و مقاوم در مساوی خوردگی از عبارت بتن یا مصالح ساختمانی یا پلی اتیلن و مواد پلیمری و غیره تولید و ساخته شده و عملکردی که دارد حفظ و مراقبت فاضلاب عدم اجازه نشت از آن یا به آن توسط محیط اطراف بوده و این چاهها ختما باید در بازه های زمانی کوتاه معین بوسیله تانکرها یا دستگاهای مخصوص تخلیه گردند.

چاهای سپتیک به دو نوع بخشی یا چند بخشی تقسیم می شوند که این تقسیم بندی بر طبـق بخش بندی داخلی سپتیک بوده به نحوی که چنانچه سپتیک حاوی بخش باشد ضروری است با مصرف از دیوارهای کوتاه به عنوان موج گیر سرعت حرکت فاضلاب در آن را کاهش داده تا امکان جدا شده آب از مواد معلق در فاضلاب ایجاد گردد که به مرور فضولات بصورت لجن در کف مخزن جمع خواهند شد.

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

روش های یادگیری زبان انگلیسی در منزل

روش های یادگیری زبان انگلیسی در منزل در این مطلب میخواهیم به بررسی روش های یادگیری …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قالب وردپرس
خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان